فروش بصورت عمده

سرسیلندر چیست

سرسیلندر چیست

سرسیلندر چیست؟

سرسیلندر چیست, وقتی صحبت از نحوه انجام کار و اجزای سر سیلندر می شود بسیاری از مردم اطلاعات کافی ندارند. به همین دلیل در این مقاله در باره نقش قسمت های مختلف سر سیلندر اطلاعاتی برای شما آماده کرده ایم.

سر سیلندر معمولا در بالای بلوک موتور قرار دارد و وظیفه آن بستن محفظه احتراق موتور می باشد. یکی دیگر از وظایف سر سیلندر اطمینان از روانکاری مستمر سیلندر ها می باشد.

سرسیلندر چیست

سرسیلندر نه تنها بخش بسیار مهمی از موتور است ، بلکه به دلیل ساختار پیچیده آن یکی از گران ترین قطعات موتور خودرو می باشد. از آنجا که سرسیلندر در طول فرآیند احتراق در معرض دما و فشار بسیار بالا قرار می گیرد ، از آلیاژهای آلومینیوم مقاوم و فلزات سبک ساخته شده است. مجاری موجود در سرسیلندر جریان هوا و سوخت داخل موتور را تأمین می نمایند. گازهای خروجی نیز از طریق این مجراها خارج می شوند. سرسیلندر همچنین مایع خنک کننده را به داخل بلوک موتور هدایت و در نتیجه اجزای موتور را خنک می کند. بین سرسیلندر و بلوک موتور از واشر استفاده می شود که به جلوگیری از نشت آب یا روغن به داخل محفظه های احتراق کمک می کند.

سرسیلندر ممکن است از بیرون پیش پا افتاده به نظر برسد. با این حال ، ساختار پیچیده ای دارد که شامل مجراها و فضاهایی برای عبور مایع خنک کننده، هوا و دود، و نگهداری اجزای مختلف می باشد.

سر سیلندر چه وظایفی دارد؟

همانطور که گفته شد، داخل سیلندر پی در پی در حال احتراق است. سر سیلندر روی سیلندر پیچ می شود و مانع از خروج سوخت و گاز می شود.

هم‌چنین یکی دیگر از وظایف مهم سرسیلندر، تکمیل مدار چرخش آب و روغن درون بلوک موتور است. جریانی که منجر به خنک‌کنندگی و روان‌کاری بدنه آن می‌شود.

موتور خودرو با حرکت هزاران دور در دقیقه‌ای پیستون‌ها اگر از دمای تعیین‌شده‌ای خنک‌تر نشود، در چند ثانیه ذوب می شود. به همین دلیل است که کشف دلایل خرابی سرسیلندر برای رانندگان بسیار مهم می باشد .

روی قسمت فوقانی سر سیلندر تجهیزاتی مربوط به انژکتور و شمع تعبیه شده است.

همچنین سوپاپ ها نیز روی سر سیلندر نصب شده اند. سوپاپ ها خروج گازها را تنظیم می کنند.

متعلقات سرسیلندر

محل بسته شدن شمع در سرسیلندر است و بسته به ساختمان سرسیلندر در سطح جانبی یا فوقانی آن قرار دارد.
در صورت قرار گرفتن سوپاپ ها در سرسیلندر قطعات تشکیل دهنده مکانیزم سوپاپ ها از قبیل اسبک ها و گیت های سوپاپ و سیت سوپاپ و میل سوپاپ( موتورهای میل سوپاپ رو) فنرها و غیره که همگی در محل های مخصوص خود در سرسیلندر بسته می شود.
کانال ها و مجاری آب و روغن
محل های عبور میل تایپت
مانیفولدها ( لوله های که سوخت را به داخل سیلندر وارد کرده و پنجه اگزوز که دود و مواد حاصل از احتراق را از سیلندر خارج می کند.
محل بستن ترموستات

وظیفه سرسیلندر چیست؟

همانطور که گفته شد، سرسیلندر در بخش فوقانی سیلندر که به صورت مستقیم با موتور در ارتباط بوده تعبیه شده است، اولین سوالی که به آن برمی‌خوریم این است که “کار سرسیلندر چیست؟” اگر سیلندر را به تنهایی مشاهده کرده باشید، پیستون ها و سوراخ هایی را خواهید دید که در بدنه موتور وجود دارند و انتهای آنها باز است، برای پوشش این اجزا و همچنین تکمیل ساختار کلی سیلندر خودرو از سرسیلندر بهره می‌برند، بنابراین، اولین و اصلی ترین وظیفه این قطعه به این دو فاکتور اطلاق می‌شود.
زمانی که موتور خودرو در حال فعالیت است، انفجارهای کوچک و متعددی در آن رخ می‌دهد که در نتیجه، حرارت و گرمای بسیاری را تولید می‌کند، این حرارت توسط بخش های مختلف تعبیه شده در خودرو جذب می‌شود تا آسیبی به موتور خودرو وارد نشود، در این میان وظیفه سرسیلندر در ماشین و نقش اصلی آن، تحمل حرارت حاصل از این انفجارها و شوک های ناگهانی می‌باشد، البته وجود کانال های آب و روغن به تعدیل حرارت سرسیلندر و خنک شدن آن کمک می‌کند اما مهم ترین نکته ای که در مورد این قطعه وجود دارد این است که طی فرایند احتراق، موتور دچار آسیب و اصطلاحا سوختگی نشود.

سرسیلندرها چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

حالا که متوجه نقش طلایی سرسیلندر در ساختار موتور خودروها شده‌اید، به راحتی می‌توانیم قبول کنیم که تعویض سرسیلندر خراب با نمونه سالم تا چه میزان می‌تواند مهم باشد. به همین دلیل است که شرکت‌های خودروسازی در ساخت سرسیلندر نهایت دقت و وسواس را به خرج می‌دهند.

مواد سرسیلندر نمی‌تواند ضعیف‌تر از بلوک پیشرانه باشد. اغلب شرکت‌های مدرن سرسیلندر را از ترکیب‌های آلومینیوم می‌سازند تا نسبت به تنش‌های حرارتی مقاومت بیشتری از خود نشان بدهد.

حرف آخر

امیدواریم که شما عزیزان از این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید.

پیشنهاد میکنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.


خرید لوازم استوک خودرو، لوازم استوک ماشین وارداتی ، لوازم استوک ماشین خارجی ، لوازم استوک ماشین ، لوازم استوک اتومبیل، واردات لوازم یدکی استوک خودرو، خرید لوازم یدکی خودرو استوک.، قیمت لوازم یدکی استوک خودرو، واردات لوازم یدکی خودرو از دبی، خرید لوازم یدکی استوک ، بهترین لوازم یدکی خودرو در ، فروشگاه لوازم یدکی استوک ، خرید دینام استوک،خرید استارت استوک، استارت استوک ، دینام استوک.، موتور استوک ،خرید موتور استوک در گناوه ، انجین استوک در گناوه، خرید موتور کامل استوک در گناوه ، گیربکس استوک ، گیربکس استوک در گناوه، کمپرسور کولر استوک ، کوییل استوک در گناوه، ای سی یو استوک ، پمپ هیدرولیک استوک ،.گیربکس دستی دست دوم درگناوه ،.گیربکس اتوماتیک استوک ، گیربکس استوک در گناوه ، گیربکس دست دوم در گناوه ، گیربکس دست دوم خودرو چینی , لوازم استوک در گناوه , گیربکس استوک ماشین ,
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان