فروش بصورت عمده

علائم خرابی گیربکس ماشین چیست

علائم خرابی گیربکس ماشین چیست

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

علائم خرابی گیربکس ماشین چیست, آیا می دانید وقتی حرکت خودروی شما دچار مشکل می شود دنبال چه علائمی باشید؟

علائم ممکن است بسته به شدت مشکل فرق داشته باشد ، اما برخی از علائم کلی وجود دارد که می تواند هشداری برای مشکلات احتمالی و علائم خرابی گیربکس اتوماتیک به شمار بیاید. شایع ترین نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک عبارت است از:

صدای دنگ دنگ یا وز وز
بوی سوختگی
نشت مایع گیربکس
عدم تغییر دنده
گیربکس اتوماتیک یک سیستم حیاتی در وسیله نقلیه می باشد و نقش اساسی در حرکت کردن خودرو را دارد، سرعت موتور را تنظیم کرده  و قدرت موتور را به چرخ‌ها منتقل میکند. خرابی گیربکس برای هر صاحب وسیله نقلیه ای یک کابوس می باشد و بی توجهی به علائم خرابی گیربکس اتوماتیک می تواند بسیار گران تمام شود.

گیربکس از اجزای به هم پیوسته ای تشکیل شده است که عملکرد آنها به یکدیگر وابسته می باشد.

مکانیزم گیربکس به گونه ای است که اگر قسمتی از آن آسیب ببیند، کل سیستم دچار مشکل می شود.

به همین دلیل باید با علایم خرابی گیربکس اتوماتیک آشنا شوید و نسبت به رفع آن اقدام به موقع انجام دهید. در این مطلب  چند نشانه خرابی گیربکس اتومات را مورد بحث قرار خواهیم داد. اگر با هر یک از علائم زیر روبرو شدید، باید وسیله نقلیه خود هر چه زودتر نزد مکانیک ببرید تا آن را بررسی کند.

علائم خرابی گیربکس ماشین چیست

علائم خرابی گیربکس اتوماتیک

 صدای دنگ دنگ و وز وز در حین حرکت خودرو

یکی از نشانه های خرابی گیربکس شنیدن صداهایی مثل دنگ دنگ و وز وز هنگام حرکت خودرو می باشد. پس اگر در هنگام رانندگی از خودرو این صداهای غیر عادی به گوشتان خورد، براحتی گذر نکنید و آن را جدی بگیرید. زیرا این علامت نشان می دهد مشکلی در گیربکس وجود دارد.

با ایجاد این مشکل دنده‌ها به راحتی جا نمی روند و این کار با صداهای غیر عادی همراه است. پیشنهاد می کنیم هرچه زودتر برای رفع مشکل گیربکس اقدام کنید تا آسیب کمتری به سایر اجزای آن وارد شود.

 عدم تغییر دنده

 

یکی از نشانه ها ی اصلی خرابی گیربکس دستی این است که دنده به درستی جا نمی رود. اگر کلاچ را فشار می دهید اما نمی توانید دنده را در جای خود قرار دهید، ماشین حرکت نمی کند و یا در هنگام حرکت، دنده از جای خود بیرون می آید و ماشین خلاص می شود.

اینها همه نشان دهنده ی این است که گیربکس ماشین شما  مشکل دارد. البته این مورد در گیربکس های اتوماتیک تا حدودی متفاوت تر می باشد و راننده با مشکلاتی مانند عدم تغییر دنده در زمان مناسب و یا کار نکردن حالت یا حالت هایی از دنده مواجه می شود.

در این شرایط اگر گیربکس خودروی شما دستی و یا اتومات بود بهتر است هرچه سریع تر به تعمیرگاه مراجعه کنید.

 بوی سوختگی

به مشام رسیدن بوی سوختگی از دیگر علائم خرابی گیربکس اتوماتیک است. به طور کلی احساس بوی سوختگی در ماشین اصلا نشانه خوبی نمی باشد و یکی از مهم ترین دلایل آن می تواند به سبب نشت روغن گیربکس یا کم‌شدن مقدار آن باشد که به خوبی به جعبه دنده نمی رسد و نمی‌تواند اجزای گیربکس را به خوبی خنک کند و درنتیجه گرم شدن جعبه دنده، آن بوی سوختگی را تولید می کند.

همچنین، اگر روغن به موقع تعویض نشود، روغن گیربکس کثیف و سوخته می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که سیستم بیش از حد داغ کند و منجر به افزایش اصطکاک ‌شود.

نشت مایع گیربکس

یکی دیگر از نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک را می توان نشت روغن گیربکس نام برد. مسلما نشت مایع از خودرو به هیچ‌وجه نشانه دهنده سلامت خودرو نیست و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

روغن گیربکس یک مایع به رنگ قرمز روشن می باشد که برای چرب کردن قسمت‌های متحرک و به‌عنوان سیال هیدرولیکی در سیستم عمل می‌کند. پس اگر نشتی مایع زیر خودروی شما به رنگ قرمز باشد، مشکل از گیربکس است که باعث آسیب دیدن چرخ‌دنده‌ها می شود. لازم است هر چه زودتر خودرو را برای بررسی نزد مکانیک ببرید تا نشتی را پیدا کند.

نکته: برخی از دلایل نشت روغن گیربکس مربوط به آب‌بندی و نصب نادرست محفظه گیربکس، خرابی واشرها، آسیب‌دیدگی چرخ‌دنده، کاسه نمد یا پایین رفتن سطح روغن گیربکس است.

 روشن شدن چراغ چک خودرو

یکی از دلایلی که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود بروز مشکل در سیستم انتقال باشد. اگر این چراغ شما روشن شود، می‌توانید مطمئن شوید که مشکلی وجود دارد. بنابراین بهتر است ماشین را به مکانیک نشان داده تا هرچه زود تر عیب یابی شود.

 دنده خلاص پر سرو صدا

 

یکی دیگر از نشانه های خرابی گیربکس اتومات ایجاد سرو‌صدای گیربکس در حالت خلاص است. با توجه اینکه دنده خلاص است و فشار خاصی روی گیربکس نیست ممکن است کمی عجیب به نظر برسد؛ اما بهتر است بدانید که این مورد می‌تواند به خاطر کاهش واسکازین یا کیفیت پائین و نامناسب با استاندارد مورد نیاز خودرو باشد. با این حال، این مشکل به راحتی می‌تواند به هر دلیل دیگری باشد، بنابراین بهتر است با یک مکانیک مشورت کنید.

 لغزش چرخ‌دنده‌ها

لغزش چرخ دنده‌ها می تواند یکی دیگر از علائم خرابی گیربکس محسوب شود. لغزش چرخ‌دنده‌ها می‌تواند منجر به حادثه شود، بنابراین پیشنهاد می‌شود که هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی شود. همچنین، باید سطح روغن را به‌طور مرتب بررسی کنید تا از این نوع مشکلات جلوگیری شود. علائم لغزش دنده‌ها عبارتند از:

با وجود فشردن پدال گاز واکنش شتاب خودرو با تأخیر و کندی همراه باشد.
حرکت به دنده پائین در حین رانندگی با سرعت ثابت در یک دنده بالاتر که در آن وسیله نقلیه به‌طور ناگهانی بدون تغییر سرعت، دنده را رو به پایین تغییر می‌دهد.
قرار گرفتن دنده به‌صورت ناگهانی در حالت خلاص
افزایش غیر طبیعی دور موتور در هر دقیقه

 درست کار نکردن پدال کلاچ

درست کار نکردن کلاچ از دیگر علائم خرابی گیربکس است. اگر هنگام کلاچ کردن مجبورید پای خود را بیش از حد بالا بیاورید یا برعکس، پای خود را بیش از حد پایین بیاورید یا کلاچ به راحتی آزاد نشود، احتمالاً با خرابی گیربکس مواجه شده اید.

حرف آخر

امیدواریم که شما عزیزان از این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید.

پیشنهاد میکنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.


خرید لوازم استوک خودرو، لوازم استوک ماشین وارداتی ، لوازم استوک ماشین خارجی ، لوازم استوک ماشین ، لوازم استوک اتومبیل، واردات لوازم یدکی استوک خودرو، خرید لوازم یدکی خودرو استوک.، قیمت لوازم یدکی استوک خودرو، واردات لوازم یدکی خودرو از دبی، خرید لوازم یدکی استوک ، بهترین لوازم یدکی خودرو در ، فروشگاه لوازم یدکی استوک ، خرید دینام استوک،خرید استارت استوک، استارت استوک ، دینام استوک.، موتور استوک ،خرید موتور استوک در گناوه ، انجین استوک در گناوه، خرید موتور کامل استوک در گناوه ، گیربکس استوک ، گیربکس استوک در گناوه، کمپرسور کولر استوک ، کوییل استوک در گناوه، ای سی یو استوک ، پمپ هیدرولیک استوک ،.گیربکس دستی دست دوم درگناوه ،.گیربکس اتوماتیک استوک ، گیربکس استوک در گناوه ، گیربکس دست دوم در گناوه ، گیربکس دست دوم خودرو چینی , لوازم استوک در گناوه , گیربکس استوک ماشین
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان