فروش بصورت عمده

علت داغ کردن موتور خودرو

علت داغ کردن موتور خودرو

داغ کردن موتور خودرو و دلایل آن

علت داغ کردن موتور خودرو, با اینکه صنعت خودروسازی شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده است و از بالاترین تکنولوژی‌ها در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. هنوز هم داغ شدن موتور خودرو یکی از پر سوال ترین موضوعات برای مخاطبین خودروهای درون سوز می باشد.

ار آنجایی که صد در صد انرژی پیشرانه نمی تواند تبدیل به انرژی مکانیکی شود، بخشی از آن به صورت گرما از موتور ماشین خارج می شود و گاهی اوقات این حرارت باعث داغ شدن موتور خودرو می شود.

همه پیشرانه‌های موجود در دنیا از جمله پیشرانه خودرو محدودیت‌هایی دارند و اگر از حد خود بگذرند دچار اختلال سیستمی می‌شوند.

پیشرانه ماشین نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است داغ شود و مشکلات زیادی را به دنبال خود بیاورد. البته داغ شدن موتور به دلیل ذکر شده و عمل اشتعال و احتراق امری طبیعی است. مسئله زمانی جدّی می‌شود که این داغی و حرارت بیش از حد استاندارد شود.

علت داغ کردن موتور خودرو

با توجّه به اینکه فصل بهار و تابستان در پیش است باید به خودروی خود کمک کنید تا دمای خود را در حد معمول حفظ کند و خنک بماند. به طور معمول حد معمولی و ظرفیت داغ شدن موتور 120 درجه سانتی‌گراد می‌باشد؛ یعنی تا این میزان مایع خنک کننده می‌تواند عملکرد مناسب داشته باشد و در دماهای بالاتر سیستم خنک‌کننده با مشکل مواجه می شود. ضمن اینکه این موضوع به قطعات خودرو آسیب های جبران ناپذیری میزند ایمنی شما را نیز تهدید خواهد کرد.

به همین دلیل این مسئله از اهمّیت بالایی برخوردار است؛ همه به دنبال راهی برای حل این مشکل هستند.

در این قسمت چند دلیل اصلی داغ شدن ماشین را برایتان شرح می‌دهیم تا با نگهداری درست آن‌ها از این اتّفاق در امان بمانید.

خرابی ترموستات

ترموستات قطعه‌ای ساده با عملکردی نه‌چندان پیچیده است. این قطعه مابین رادیاتور و پیشرانه قرار می‌گیرد و وظیفه کنترل دمای آب و هدایت آن به پیشرانه را بر عهده‌ دارد.

یک ترموستات معیوب می‌تواند برای همیشه بسته بماند و مانع از رسیدن آب رادیاتور به اطراف موتور شود.

خرابی فن رادیاتور

فن رادیاتور وظیفه انتقال هوا به داخل رادیاتور و خنک کردن آب برگشتی از موتور را بر عهده‌ دارد. امروزه در برخی خودروها فن‌ها به‌وسیله قطعاتی الکترونیکی کنترل می‌شوند و تا رسیدن آب رادیاتور به دمایی معین به کار خود ادامه می‌دهند.

اگر این قطعه الکترونیکی آسیب ببیند یا پره‌های فن دچار شکستگی شوند جریان هوا به‌درستی وارد رادیاتور نمی‌شود و در نتیجه دمای مایع خنک‌کننده به میزان کافی کاهش نمی‌یابد و موجب داغ کردن موتور خودرو می‌شود.

نبود روغن موتور در پیشرانه

روغن موتور علاوه بر روان کنندگی عهده‌دار خنک کردن قطعات داخل موتور است. اگر به هر دلیلی خواه نشتی از واشر یا مشکلات آب‌بندی داخل سیلندرها روغن به نقاط دیگر وارد شود هم موجب روغن‌سوزی و ایجاد آلودگی زیاد می‌شود و هم با کاهش سطح روغن موتور سبب داغ کردن موتور می شود. داغ کردن موتور می‌تواند موجب تاپ برداشتن پیستون‌ها شود که هزینه زیادی را بر دوش رانندگان خودرو می‌گذارد.

نفوذ هوا به سیستم خنک‌کننده پیشرانه

یکی از دلایل داغ کردن موتور خودرو وجود هوا در سیستم خنک‌کننده است.

اگرچه این سیستم به‌صورت بسته عمل می‌کند اما با گذشت زمان مقداری هوا به آن وارد می‌شود.

وجود هوای بیش‌ازحد در سیستم خنک‌کننده می‌تواند موجب مسدود شدن جریان آب رادیاتور به پیشرانه شود.

در این شرایط آب رادیاتور در مخزن باقی می‌ماند و مایع خنک‌کننده به میزان کافی در اطراف پیشرانه وجود ندارد.

با این وصف بررسی دوره‌ای و هواگیری سیستم خنک‌کننده پیشرانه می‌تواند از ایجاد خرابی و هزینه‌های سرسام‌آور آن جلوگیری کند.

خرابی واترپمپ 

خنک شدن موتور به ورود مایع خنک‌کننده با یک سرعت خاص و ثابت بستگی دارد. خرابی و شکستگی پروانه داخل واترپمپ می‌تواند از سرعت این کار کاسته و موجب کاهش آب ورودی به پیشرانه و افزایش دمای آن شود.

خراب بودن واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو می‌باشد که بین سیلندر و سر سیلندر قرار دارد. این قطعه برای یکپارچه سازی فضای بین سیلندر و سر سیلندر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان تکمیل کننده فعالیت‌های سر سیلندر در بین پیشرانه و سر سیلندر ایفای نقش می‌کند.

به این صورت فرآیند احتراق داخلی آب‌بندی می شود و از نشت مایعات و ترکیب شدن آن‌ها با روغن جلوگیری می‌شود و در نهایت از داغ شدن موتور جلوگیری می‌کند.

تشخیص خرابی این قطعه مقداری سخت می‌باشد و تشخیص دقیق آن توسط یک متخصص باید انجام شود؛ بهتر است به‌طور دوره‌ای نسبت به تعویض آن اقدام شود.

از دیگر نشانه‌های خرابی واشر سر سیلندر سفت شدن بیش از حد شلنگ‌های رادیاتور هنگام گرم بودن موتور، کم کردن مداوم آب رادیاتور، بد استارت خوردن خودرو در اول صبح و شنیدن صدای شبیه به باز کردن درب نوشابه در زمان باز کردن درب رادیاتور می‌باشد.

حرف آخر

امیدواریم که شما عزیزان از این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید.

پیشنهاد میکنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید..


خرید لوازم استوک خودرو، لوازم استوک ماشین وارداتی ، لوازم استوک ماشین خارجی ، لوازم استوک ماشین ، لوازم استوک اتومبیل، واردات لوازم یدکی استوک خودرو، خرید لوازم یدکی خودرو استوک.، قیمت لوازم یدکی استوک خودرو، واردات لوازم یدکی خودرو از دبی، خرید لوازم یدکی استوک ، بهترین لوازم یدکی خودرو در ، فروشگاه لوازم یدکی استوک ، خرید دینام استوک،خرید استارت استوک، استارت استوک ، دینام استوک.، موتور استوک ،خرید موتور استوک در گناوه ، انجین استوک در گناوه، خرید موتور کامل استوک در گناوه ، گیربکس استوک ، گیربکس استوک در گناوه، کمپرسور کولر استوک ، کوییل استوک در گناوه، ای سی یو استوک ، پمپ هیدرولیک استوک ،.گیربکس دستی دست دوم درگناوه ،.گیربکس اتوماتیک استوک ، گیربکس استوک در گناوه ، گیربکس دست دوم در گناوه ، گیربکس دست دوم خودرو چینی , لوازم استوک در گناوه , گیربکس استوک ماشین
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان