فروش بصورت عمده

موتور ماشین چگونه کار می کند؟

موتور ماشین چگونه کار می کند؟

موتور خودرو  

موتور ماشین چگونه کار می کند؟ ,موتور ماشین قلب تپنده خودرو میباشد ، خودروسازان با استفاده از پیشرفت تکنولوژی روز دنیا برای ساختن موتورهای هرچه قدرتی تر و مدرن تر تمام تلاش خود را می کنند .

به طور کلی باید گفت که حرکت نتیجه  یک سری واکنش های شیمیایی و عملیات مکانیک در موتور خودرو می باشد.

در نتیجه برای بررسی نحوه عملکرد موتور خودرو باید فرآیند های اتفاق افتاده درون موتور را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:

  • واکنش های شیمیایی درون موتور خودرو
  • فرآیند های مکانیک درون موتور خودرو
  • واکنش شیمیایی درون موتور خودرو

قبل از این که عملکرد مکانیکی موتور خودرو را مورد بررسی  قرار دهیم ابتدا باید واکنش شیمیایی درون موتور خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

واکنش شیمیایی در موتور خودرو همان واکنش سوختن می باشد؛ واکنش سوختن 3 ضلع اصلی دارد:

  • ماده سوختنی
  • اکسیژن
  • جرقه

ماده سوختنی : 

به این سه مرحله چرخه آتش هم گفته می شود. در موتور خودرو ماده سوختنی متناسب با سوخت مصرفی خودرو تامین می شود.

سوخت های شایع برای موتور خودرو ها عبارت است از: بنزین، گازوئیل و … . که بنزین بیشتر استفاده را در خودرو های امروزی دارد.

اکسیژن

اکسیژن جز جدا ناپذیر و اصلی ترین عنصر چرخه آتش می باشد. اگر در یک فرآیند آتش زا دو عنصر دیگر فراهم باشد اما اگر اکسیژن نباشد هیچ وقت این واکنش انجام نمی شود، حتی برای خاموش کردن آتش یکی از روش های متداول خفه کردن آتش می باشد که همان قطع کردن یا حذف کردن اکسیژن از واکنش آتش زا می باشد.

جرقه

جرقه همان نیرو و انرژی اولیه برای شروع واکنش آتش زا می باشد. این جرقه به صورت های مختلفی ایجاد می شود؛جرقه در موتور خودرو توسط شمع ها صورت می گیرد.

نحوه عملکرد واکنش شیمیایی در موتور خودرو

یک حفره استوانه ای و یک استوانه توپر را در نظر بگیرید، حرکت بالا و پایین شدن استوانه توپر در حفره ی استوانه ای واکنش شیمیایی در موتور خودرو را تشکیل می دهد ؛ به حفره استوانه ای سیلندر و استوانه توپر را پیستون می نامند .

حال تصور کنید بالای سیلندر بسته باشد و یک سوراخ ورودی و یک سوراخ خروجی در ۲ طرف آن قرار داشته باشند.

زمانی که مخلوط هوا و بنزین از طریق سوراخ ورودی وارد سیلندر شده و توسط حرکت پیستون رو به بالا فشرده شود، همه چیز برای یک انفجار قدرتمند درون سیلندر و آزادسازی نیرو لازم برای بالا و پایین رفتن پیستون مهیا می‌شود.

در چنین شرایطی تنها به یک جرقه برای احتراق مخلوط فشرده هوا و بنزین نیاز است. سوراخ‌های ورودی و خروجی را سوپاپ و عامل جرقه و احتراق مخلوط بنزین و هوا را شمع می‌نامیم. سوپاپ‌ها را نیز بسته به عملکرد تحت عناوین سوپاپ ورودی و سوپاپ دود می‌شناسیم.

بد نیست این را هم بدانید که چنانچه بلوک سیلندرها و دیواره‌های آنها ضخامت و مقاومت لازم را نداشته باشند، انفجار درون موتور می‌تواند درست مثل یک بمب تمام قطعات خودرو و محفظه نگهداری موتور خودرو را به اطراف پرتاب کند.

این اتفاق می‌تواند ترکش‌های خطرناکی داشته باشد. به همین دلیل بلوک سیلندر را از آلیاژهای به شدت مقاوم و مهندسی شده می‌سازند.

موتور ماشین چگونه کار می کند؟
موتور ماشین چگونه کار می کند؟

فرآیند های مکانیک در موتور خودرو

موتور خودرو از دو بخش شیمیایی و مکانیکی تشکیل شده است. در بخش قبلی به صورت کامل در مورد واکنش شیمیایی و نحوه انجام این واکنش در موتور خودرو صحبت کردیم.

دراین بخش در مورد نحوه عملکرد مکانیک موتور خودرو و سیستم تبدیل واکنش شیمیایی به یک حرکت فیزیکی صحبت کنیم.

تبدیل حرکت بالا و پایین یا خطی پیستون یکی از سوال‌هایی است که اینجا در ذهن هر خواننده‌ای نقش می‌بندد. برای پاسخ باید دو قطعه دیگر را خدمت شما معرفی کنیم؛ شاتون و میل لنگ.

شاتون میله ای است که برای افزایش مقاومت مکانیکی به شکل ذوزنقه ساخته می‌شود و ابتدا و انتهای آن یک سوراخ وجود دارد. این سوراخ‌ها را نیز با عنوان یاتاقان می‌شناسیم.

میل لنگ نیز در حقیقت میله‌ای است مجهز به تشکیلاتی جهت دریافت نیرو از شاتون. پس این میل ‌لنگ است که نیرو خطی دریافتی از سوی شاتون را به نیرو چرخشی و دورانی مبدل می‌کند.

ابتدا و انتهای میل لنگ روی یاتاقان قرار دارد تا بتواند به راحتی در محور خود به گردش دربیاید.

جمع بندی

همانطور که مطالعه کردید موتور خودرو از یک فرآیند شیمیایی و و یک فرآیند مکانیکی برای ایجاد حرکت استفاده می کند.

فرآیند شیمیایی یا همان واکنش آتش زا می باشد که در این مرحله نیرو شیمیایی به وسیله چرخه آتش ایجاد می شود.

بعد از این مرحله وارد مرحله مکانیکی می شوی،  در فرآیند مکانیکی حرکت عمودی ایجاد شده توسط واکنش شیمیایی به حرکت دورانی تبدیل می شود و به چرخ ها منتقل شده و در نهایت باعث حرکت و ایجاد نیروی پیشرانه در موتور خودرو می شود.

حرف آخر

امیدواریم که شما عزیزان از این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید.

پیشنهاد میکنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.


خرید لوازم استوک خودرو، لوازم استوک ماشین وارداتی ، لوازم استوک ماشین خارجی ، لوازم استوک ماشین ، لوازم استوک اتومبیل، واردات لوازم یدکی استوک خودرو، خرید لوازم یدکی خودرو استوک.، قیمت لوازم یدکی استوک خودرو، واردات لوازم یدکی خودرو از دبی، خرید لوازم یدکی استوک ، بهترین لوازم یدکی خودرو در ، فروشگاه لوازم یدکی استوک ، خرید دینام استوک،خرید استارت استوک، استارت استوک ، دینام استوک.، موتور استوک ،خرید موتور استوک در گناوه ، انجین استوک در گناوه، خرید موتور کامل استوک در گناوه ، گیربکس استوک ، گیربکس استوک در گناوه، کمپرسور کولر استوک ، کوییل استوک در گناوه، ای سی یو استوک ، پمپ هیدرولیک استوک ،.گیربکس دستی دست دوم درگناوه ،.گیربکس اتوماتیک استوک ، گیربکس استوک در گناوه ، گیربکس دست دوم در گناوه ، گیربکس دست دوم خودرو چینی , لوازم استوک در گناوه , گیربکس استوک ماشین ,
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان