فروش بصورت عمده

علائم خرابی دینام خودرو

علائم خرابی دینام خودرو

دینام خودرو و علائم خرابی آن 

علائم خرابی دینام خودرو, اگر تا به حال خودروی شما به مشکل برقی خورده باشد اسم دینام به گوشتان خورده است. این قطعه یکی از قطعات اصلی خودرو به حساب می آید، زیرا وظیفه تامین برق خودرو را برعهده دارد.

 علائم خرابی دینام خودرو

دینام خودرو چیست؟

دینام وسیله ای برای تامین برق خودرو به هنگام روشن بودن اتومبیل می باشد.

در صورت نبودن این قطعه در خودرو برق باتری ماشین سریع خاموش می شود. دینام خودرو تاثیر بسیاری روی سیستم برقی خودرو دارد و رانندگان خودرو باید دقت داشته باشند که این محصول از سلامت کامل برخوردار باشد.

کار اصلی دینام تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی می باشد. به عبارتی این قطعه حرکت مکانیکی خودرو و قطعات آن را به انرژی برق تبدیل می‌کند و آن‌ها را به باتری می‌فرستد.

وجود دینام سالم در هر خودرویی واجب است؛ چرا که این قطعه علاوه ‌بر تولید برق برای قسمت‌های مختلف خودرو، باتری خودرو را نیز شارژ می‌کند. برق ذخیره شده در باتری خودرو بسیار محدود است و باید در استفاده از برق خودرو دقت کافی را داشته باشید.

علائم خرابی دینام چیست؟

در قسمت قبل خواندیم که دینام خودرو تاثیر زیادی در افزایش کیفیت این قطعه دارد. اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید آن است که علائم خرابی دینام چه چیزهایی هستند؟ در ادامه به 6 مورد از این علائم اشاره خواهیم کرد.

بوی سیم سوخته

یکی از علائمی که نمایانگر خرابی دینام ماشین است، استشمام بوی سوخته در خودرو است. توجه‌ داشته باشید که دینام قطعه‌ای برای تولید برق است و در صورت وجود مشکلاتی مانند نوسان بالا در برق ایجاد شده، می‌تواند باعث ایجاد سوختگی در سیم‌کشی خودرو شود.

فولی و تسمه

خودرو در اثر اصطکاک به وجود آمده بین آن‌ها، باعث داغ شدن تسمه می‌شوند که این موضوع نیز از علائم خرابی این قطعه می باشد.

صدای جیرجیر در خودرو

میزان نبودن فولی خودرو با تسمه نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد خرابی در دینام خودرو باشد. این اتفاق باعث ایجاد صدای جیرجیر در خودرو می‌شوند که می‌تواند نشانی برای خرابی دینام باشد.

مشکلات مربوط به تسمه دینام

خوردگی یا سفت‌شدن تسمه تایم خودرو نیز می‌تواند یکی از دلایل خرابی در دینام باشد. این مشکل ممکن است در اثر کارکرد ناقص یا خراب تسمه دینام اتفاق بیفتد.

خوابیدن باتری خودرو

هنگامی که دینام خودرو به خوبی کار نکند نمی تواند برق خودرو را به طور کامل تامین کند بنابراین باتری خودرو تمام انرژی خود را برای تامین برق خودرو به کار می برد. این مسئله باعث خالی شدن سریع باتری خودرو می‌شود که خود می‌تواند دلیلی برای خرابی دینام باشد.

چراغ خطر داخل خودرو

خودروهای امروزی سیستم کامپیوتری پیشرفته‌تری نسبت به گذشته دارند؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از این وسایل خرابی خود را متوجه شوید. چراغی به شکل باتری روی کیلومترشمار خودروی شما قرار دارد که در صورت روشن شدن نشان‌دهنده خرابی این قطعه است.

کم‌نور شدن

نور کم چراغ‌های خودروی شما نیز می‌تواند نمادی از مشکلات دینام در خودرو باشد. چراکه در هنگام حرکت دینام برق این چراغ را تامین می‌کند و در صورتی که برق مورد نیاز را نتواند تامین کند، چراغ خودرو کم‌نور می‌شود.

عوامل خرابی دینام چه چیزهایی هستند؟

خرابی دینام خودرو نشانه‌های گوناگونی دارد. اما یکی‌ دیگر از نکاتی که باید درباره دینام بدانیم، عوامل خرابی دینام است. دینام به عنوان یکی از قطعات پرکار و مهم خودرو به دلایل متفاوتی ممکن است از کار بیفتد.

یکی از رایج‌ترین دلایل از کار افتادن دینام، تمام شدن زغال آن است. این مشکل را با تعویض قطعه می‌توان برطرف کرد. بلبرینگ‌های دو طرف دینام نیز ممکن است در اثر گیرپاچ کردن باعث خرابی دینام شوند.

آفامات نیز به عنوان قطعه‌ای برای نظارت بر توان الکتریکی خروجی دینام، ممکن دچار استهلاک شود. جدای از موارد ذکرشده، خرابی دینام می‌تواند به علت مشکلات سیم‌کشی آن  نیز باشد. سوختن سیم‌کشی داخلی و جداشدن سیم‌پیچ دینام از سایر عوامل خرابی این قطعه حیاتی در خودرو هستند.

نحوه کارکرد دینام

دینام خودرو یکی از مهم‌ترین قطعات برقی خودرو است که داشتن اطلاعات کافی از آن باعث می‌شود تا استفاده مناسب‌تری از آن داشته باشید. در این بخش می‌خواهیم شما را با نحوه کارکرد دینام آشنا کنیم.

این قطعه با استفاده از قوانین فیزیک، انرژی مکانیکی موجود در موتور خودرو را به جریان القایی تبدیل می‌کند. جالب است بدانید دینام تنها در خودرو کاربرد ندارد و در هر وسیله مکانیکی می‌تواند استفاده شود.

این وسیله نیروی مورد نیاز برای چرخیدن را از طریق یک روتور چرخان، توسط تسمه دینام از موتور خودرو دریافت می‌کند. نیروی دریافت‌شده از موتور خودرو توسط دینام به برق تبدیل می‌شود و باعث کارکردن قسمت‌های برقی خودرو نظیر کولر، ضبط صوت و چراغ‌های ماشین می‌شود.

دینام معمولا خروجی بین ۱۳ تا ۱۴.۵ ولت دارد که برق مورد نیاز خودرو را تامین می‌کند. این قطعه سعی می‌کند تا ولتاژ تولیدی خود را ثابت نگه دارد و اگر به هر دلیلی این ولتاژ بالا و پایین شود، چراغ خطر روی کیلومتر‌شمار خودرو روشن می‌شود.

حرف آخر

امیدواریم که شما عزیزان از این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید.

پیشنهاد میکنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مطالعه بفرمایید.


خرید لوازم استوک خودرو، لوازم استوک ماشین وارداتی ، لوازم استوک ماشین خارجی ، لوازم استوک ماشین ، لوازم استوک اتومبیل، واردات لوازم یدکی استوک خودرو، خرید لوازم یدکی خودرو استوک.، قیمت لوازم یدکی استوک خودرو، واردات لوازم یدکی خودرو از دبی، خرید لوازم یدکی استوک ، بهترین لوازم یدکی خودرو در ، فروشگاه لوازم یدکی استوک ، خرید دینام استوک،خرید استارت استوک، استارت استوک ، دینام استوک.، موتور استوک ،خرید موتور استوک در گناوه ، انجین استوک در گناوه، خرید موتور کامل استوک در گناوه ، گیربکس استوک ، گیربکس استوک در گناوه، کمپرسور کولر استوک ، کوییل استوک در گناوه، ای سی یو استوک ، پمپ هیدرولیک استوک ،.گیربکس دستی دست دوم درگناوه ،.گیربکس اتوماتیک استوک ، گیربکس استوک در گناوه ، گیربکس دست دوم در گناوه ، گیربکس دست دوم خودرو چینی , لوازم استوک در گناوه , گیربکس استوک ماشین
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان